Łubin w ogrodzie – roślina piękna i pożyteczna

jaka roslina do ogrodu

Łubin kojarzy się nam z naturalistycznymi, wiejskimi ogrodami. Jest on bardzo efektowny, ma korzystny wpływ na glebę. Dodatkowo niektóre gatunki łubinu to cenione rośliny pastewne (zawierają one duże ilości białka). O czym powinniśmy pamiętać przed posadzeniem nasion łubinu?

Łubin – najważniejsze informacje 

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nazwa łubin odnosi się nawet do 230 gatunków roślin. Są on zaliczane do rodziny bobowatych. Wiele gatunków łubinu w naturalnych warunkach występuje w Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Spotkamy je również a Azji i krajach śródziemnomorskich. Łubin zadomowił się również w Polsce (szczególnie popularnym w naszym kraju gatunkiem jest łubin trwały) – jest powszechnie uprawiany, spotkamy także rośliny dziczejące. Część gatunków łubinu jest trująca. Charakterystyczną cechą łubiny są różnokolorowe, motylkowe kwiaty, które zebrane są w długie grona. Łubin może przybierać barwę białą, purpurową, różową, czerwoną, niebieską czy żółtą. W sprzedaży dostępne są też dwukolorowe odmiany łubinu. Owocami tej rośliny są drewniejące strąki, w których znajdują się liczne nasiona. Część gatunków łubinu może rozrastać się w inwazyjny sposób (przez co roślina ta jest niekiedy traktowana jako chwast). Łubin często siany jest jako przedplon lub międzyplon, gdyż skutecznie wzbogaca glebę w tlen. 

Zastosowanie łubinu w przydomowym ogrodzie i nie tylko

Łubin jest rośliną bardzo cenioną przez wielu ogrodników. Jest on uprawiany między innymi ze względu na długie kwitnienie. Można sadzić go samodzielnie lub w większych grupach. Bardzo ciekawe efekty uzyskamy łącząc łubin z innymi roślinami. Będzie on prezentował się znakomicie w sąsiedztwie jeżówki, piwonii, złocieni, słoneczników, nasturcji.

Łubin dobrze prezentuje się w ogrodach wiejskich, śródziemnomorskich, naturalistycznych. Może być on uprawiany również na balkonach lub tarasach (pod warunkiem, że zapewnimy mu wystarczająco dużą donicę).

Floryści wykorzystują łubin jako kwiat cięty. W bukietach prezentuje się on efektownie, jednak jego wadą jest dość szybkie osypywanie się.

Jak wygląda uprawa łubinu?

Łubin nie sprawi nam większych problemów w uprawie, pod warunkiem, że zapewnimy mu słoneczne stanowisko (dostęp do słońca to warunek obfitego kwitnienia) i umiarkowanie wilgotną, zasobną w składniki odżywcze glebę. Sadzenie nasion łubinu najczęściej ma miejsce w kwietniu, ale też we wrześniu  i październiku. Sadząc nasiona musimy pamiętać, że roślina ta będzie rosła bardzo intensywnie. Z tego względu odstęp pomiędzy łubinami powinien wynosić co najmniej 40 centymetrów.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku łubinu jest regularne podlewanie. Trzeba o nim pamiętać zwłaszcza w czasie suszy, gdyż niedobór wody szybko doprowadzi do więdnięcia liści rośliny. Łubin można nawozić przy pomocy nawozów organicznych.

Jeżeli zależy nam, żeby roślina kwitła długo i obficie, usuwajmy uschnięte kwiaty i liście.

Czasem konieczne może się okazać zabezpieczenie łubinu przed chorobami roślin i szkodnikami. Do chorób, które atakują tę roślinę zaliczamy mączniaka prawdziwego, mączniaka rzekomego i rdzę. Z kolei szkodniki, które mogą zagrażać łubinowi to ślimaki, mszyce i przędziorki.

Nasiona łubinu – jak wybrać najlepiej?

Jeżeli chcemy się cieszyć łubinem w przydomowym ogrodzie, koniecznie posadźmy go z najlepszych nasion. Zakup ekologicznych nasion od zaufanego producenta to gwarancja maksymalnych plonów i okazałych, zdrowych roślin. Wybierajmy nasiona dobrze opisane, szczelnie zamknięte i posiadające aktualny termin przydatności.

Dodaj komentarz

Polecane strony

Najnowsze wpisy