Kolonoskopia – jakie są wskazania do jej przeprowadzenia?

wskazania do kolonoskopii

Kolonoskopia jest standardowym badaniem, pomagającym ocenić stan jelita grubego. To profilaktyczne badanie, pozwalające wykryć raka jelita grubego. Kolonoskopia jest badaniem wstydliwym i dlatego wielu pacjentów nie chce się jej poddać. Jednak czy słusznie?

Kolonoskopia – co to za badanie?

Kolonoskopia w Katowicach to badanie, które może być wykonane w klinice prywatnej lub na NFZ. Do jego przeprowadzenia niezbędne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub lekarza gastrologa. Kolonoskopia to badanie endoskopowe. Za pomocą endoskopu lekarz gastrolog może ocenić stan jelita grubego i wychwycić wszelkie zachodzące w nim zmiany.

Badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt endoskopu, który zakończony jest kamerką. Dzięki niej, lekarz podczas badania może ocenić zmiany w jelicie grubym, a także usunąć polipy czy pobrać wycinek do badania histopatologicznego. Przed badaniem lekarz podaje pacjentowi środki znieczulające, które niwelują uczucie dyskomfortu. Badanie można wykonać również w lekkiej narkozie.

Wskazania do wykonana kolonoskopii

Pracownia endoskopii na Śląsku przyjmuje pacjentów, którzy uskarżają się na takie objawy jak: niekontrolowane krwawienie z odbytu, anemię niewiadomego pochodzenia czy często nawracające biegunki lub zaparcia. Kolonoskopię jako zabieg przeprowadza się zarówno w celach diagnostycznych, jak i terapeutycznych. Wskazaniem do badań kolonoskopem jest skończenie 50. roku życia. Wówczas można skorzystać z przesiewowych badań, które wykonywane są w ramach Funduszu Zdrowia. Badanie przeprowadza się także, gdy istnieje zagrożenie rakiem jelita grubego.

Aby badanie było odpowiednio przeprowadzone, ważne jest przygotowanie do niego. Na kilka dni przed należy rozpocząć nawadnianie. Dzień przed badaniem należy wypić roztwór środka przeczyszczającego. W dniu badania należy być na czczo. Dobrze oczyszczone jelita są gwarancją uzyskania niezafałszowanego wyniku. W przeciwnym wypadku będzie istniało ryzyko powtórzenia badania. Pacjenci przyjmujący leki stałe powinni je przyjąć na 3–4 godziny przed badaniem

Dodaj komentarz

Polecane strony

Najnowsze wpisy