Czego nie może zabraknąć w diecie szczeniaka?

dieta szczeniaka

W pierwszych tygodniach życia podstawowym pokarmem szczeniaka jest mleko matki. Po 4-tygodniach młody piesek zaczyna interesować się innym rodzajem pożywienia i w tym czasie możemy zacząć wprowadzać do jego menu pierwsze pokarmy stałe. To przyspieszy rozwój jego przewodu pokarmowego. Około 8-tygodnia życia większość psów przechodzi na pokarm stały. Najlepszym wyborem jest specjalna karma dla szczeniaków, bogata we wszystkie składniki, jakich potrzebuje młody organizm psa.

Składniki karm dla psów w wieku szczenięcym

Organizm młodego psa potrzebuje budulca dla kości, organów wewnętrznych i mięśni. W związku z tym wszystkie karmy dla szczeniąt bazują na dobrej jakości białku pochodzenia zwierzęcego, które jest łatwo przyswajane przez psy i zapewnia im odpowiednią ilość budulca do wzrostu. Warto pamiętać, że młode psy są bardziej aktywne niż dorosłe osobniki, a zatem w ich codziennej diecie nie może brakować źródła energii. W przypadku psów są to przede wszystkim tłuszcze, które pomagają również w rozpuszczaniu i wchłanianiu witamin. Dobrej jakości karma dla szczeniaków jest wzbogacona witaminami i minerałami, których odpowiednia podaż gwarantuje prawidłowy rozwój układu kostnego. Szczególnie ważny jest dostęp do wapnia i fosforu, czyli pierwiastków odpowiedzialnych za mineralizację zębów i kości. To niezwykle ważne w przypadku psów dużych ras, u których problemy z układem szkieletowym są dość częste.

Częstotliwość karmienia młodych psów

Prawidłowy rozwój młodych psów zależy nie tylko od jakości podawanego im pożywienia, ale także od jego ilości. Choć małe pieski mają nieposkromiony apetyt, nie należy ich przekarmiać. Warto sugerować się oficjalnymi tabelami żywieniowymi stworzonymi z myślą o różnych rasach psów. Karma dla szczeniaków w pierwszych tygodniach powinna być podawana w mniejszych porcjach kilka razy dziennie (5-6 razy). Gdy zwierzę staje się starsze, zmniejszamy częstotliwość podawania pokarmu. Robimy to stopniowo. Większość producentów karm dla szczeniąt na opakowaniach swoich produktów zamieszcza informację o zalecanych porcjach, co znacząco ułatwia żywienie zwierzęcia. Oczywiście dawki można korygować, dostosowując je do indywidualnych potrzeb psa.

W codziennej diecie młodego psa nie może brakować zwierzęcego białka i tłuszczu. Ważny jest również dostęp do witamin, mikro i makroelementów, zwłaszcza wapnia i fosforu. Dlatego młode psy najlepiej żywić specjalnymi karmami dla szczeniaków. To umiejętnie skomponowane produkty żywnościowe, które zaspokajają wszystkie potrzeby młodych, szybko rozwijających się psich organizmów.

Dodaj komentarz

Polecane strony

Najnowsze wpisy