Zarówno fotowoltaika, jak i pompy ciepła, to rozwiązania, które coraz bardziej nabierają na popularności. Fotowoltaika pozwala na odzysk energii z promieni słonecznych, natomiast pompa ciepła stanowi nowy i ekologiczny sposób na ogrzewanie budynków. Oba te rozwiązania można stosować razem w jednej nieruchomości, co jest świetnym pomysłem. Dlaczego? Dowiesz się, z lektury poniższego artykułu!
Fotowoltaika – jak działa?
Fotowoltaika pozwala nam na czerpanie energii z promieni słonecznych. Panele słoneczne można umieścić na dachu budynku lub na gruncie, w zależności od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Kiedy będą na nie padały promienie słoneczne, w ogniwach fotowoltaicznych dojdzie do reakcji chemicznej, która pozwoli na transformację promieni słonecznych w prąd stały.
Z uwagi na to, że w naszych gniazdkach występuje prąd zmienny, energia pozyskana dzięki fotowoltaice musi być następnie przetworzona. Odpowiedzialny za ten proces jest kolektor, który możemy nazwać sercem instalacji fotowoltaicznej.
Jak działa pompa ciepła?
Chociaż to fotowoltaika w Polsce bije rekordy popularności, to pompy ciepła także są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem do domów i budynków gospodarczych. Ogrzewanie domu pompą ciepła to świetny sposób na ekologiczną energię cieplną. Pompa ciepła działa na zasadzie odwróconej lodówki – zamiast oddawać ciepło ze środka, żeby utrzymać chłód, wypuszcza chłodne powietrze, zastępując je ciepłym.
Pompa ciepła może działać na wiele różnych sposobów – może pozyskiwać ciepło z gruntu, powietrza, czy nawet wody. Przy użyciu pompy ciepła w domu nie jest konieczne klasyczne palenie w piecu – pompa ciepła jest na tyle wydajna, żeby ogrzać cały budynek bez żadnej pomocy.
Fotowoltaika i pompa ciepła – dlaczego te rozwiązania idą ze sobą w parze?
Fotowoltaika i pompa ciepła to rozwiązania, które bardzo dobrze się uzupełniają. Fotowoltaika pozwala na produkcję energii elektrycznej w ekologiczny sposób, natomiast pompa ciepła służy do ogrzewania domu, jednak do poprawnego działania niezbędny jest jej prąd. Tym samym, każdy właściciel pompy ciepła i fotowoltaiki w Polsce korzysta z kompletnego rozwiązania, którego elementy świetnie ze sobą współpracują.
Oczywiście instalację pompy ciepła i fotowoltaiki najlepiej jest planować jeszcze na etapie stawiania budynku – cały proces jest wtedy znacznie łatwiejszy i może przebiegać sprawniej. Nie oznacza to jednak, że nie można jej przeprowadzić w budynku, który już zdążył być wybudowany. Pamiętajmy także o tym, że na fotowoltaikę w Polsce i na pompy ciepła są przewidziane dofinansowania – jako zielone rozwiązania, są one premiowane przez różne instytucje.