Firletka – charakterystyka rośliny, uprawa

uprawa roslin

Firletka to atrakcyjna roślina ozdobna, którą możemy posadzić na rabatach, w skalniakach. Będzie ona pasowała do ogrodów w stylu wiejskim i naturalistycznym.  W polskich ogrodach roślina ta występuje od co najmniej pięciuset lat. Dawniej była ona traktowana nie tylko jako ozdoba ogrodów, ale również roślina magiczna. Co musimy wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup firletki? Czy roślina ta ma jakieś specjalne wymagania?

Firletka – co należy o niej wiedzieć?

Firletka jest to roślina zaliczana do rodziny goździkowatych, którą w naturalnych warunkach można spotkać w Europie, a także Azji i Afryce. Część odmian firletki uprawianych jest w charakterze roślin ozdobnych. W Polsce jest ona uprawiana jako roślina dwuletnia. Firletka w sprzyjających warunkach może osiągnąć 90 centymetrów wysokości. Pierwszego roku roślina wytwarza rozetę liści odziomkowych charakteryzujących się zielono-szaro-srebrną barwą. Liście są pofalowane na brzegach i owłosione. Kwiaty firletki są duże, pięciopłatkowe i osadzone na długich szypułkach. Mogą one przybierać barwę czerwoną, amarantową, białą, różową lub kremową. Okres kwitnienia rozpoczyna się w czerwcu i trwa do sierpnia.

Co warto wiedzieć o uprawie firletki?

Uprawa firletki jest rekomendowana wszystkim, nawet początkującym ogrodnikom. Roślina ta nie stwarza większych problemów, nie ma też szczególnie dużych wymagań. Sadzi się ją raz, po czym roślina rozsiewa się sama. Firletka posiada duże i rozłożyste korzenie (które łatwo jest wyrwać), dzięki czemu nie potrzebuje regularnego podlewania.

Firletkę dobrze jest posadzić na stanowisku słonecznym (będzie wówczas kwitła najobficiej). Podłoże, w którym ją posadzimy powinno być żyzne i przepuszczalne (w żadnym razie nie powinno się jej sadzić na glebach podmokłych). Idealne pH dla tej rośliny waha się pomiędzy 5,5 a 8 – może ona rosnąć w glebach kwaśnych i zasadowych. Firletka wykazuje dobrą odporność zarówno na suszę, jak i na mrozy (zimą poradzi sobie nawet bez okrywania, gdyż jest w stanie przetrwać nawet gdy temperatury spadają do 25 stopni Celsjusza poniżej zera). Jeżeli podłoże w naszym ogrodzie jest mało żyzne – również możemy zdecydować się na posadzenie firletki. W takich warunkach będzie ona mniej okazała, co jednak nie przeszkodzi jej zakwitnąć.

Firletka poradzi sobie bez nawożenia, jednak jeśli chcemy – możemy okazjonalnie wzbogacić glebę, w której rośnie nawozem do roślin ozdobnych.

Doświadczeni ogrodnicy przekonują, że firletka może rosnąć wszędzie. Możemy posadzić ją na rabatach, w ogródkach skalnych, w ogrodach na dachach, w donicach na tarasie. Będzie znakomicie się prezentować na obrzeżach ścieżek. Ze względu na efektowne kwiaty i możliwość długiego stania w wazonie firletka sprawdza się jako roślina cięta.

Warto łączyć ją w kompozycje z takimi roślinami jak lawenda, szałwia, kocanka, krwawnik czy floks.

Firletkę można sadzić z nasion lub kupić sadzonki tej rośliny. Jeżeli zdecydujemy się na wysiew z nasion, należy posadzić je w doniczkach jesienią. Do gruntu przesadzamy je na wiosnę.

Osoby sadzące firletkę po raz pierwszy muszą zdawać sobie sprawę, że roślina ta jest wiatropylna. Oznacza to, że w dużej mierze rozsiewa się sama, co nie zawsze jest pożądane. Pamiętajmy, że jeśli chcemy uniknąć zachwaszczenia ogrodu, powinniśmy uważać, żeby nie wrzucać do kompostownika roślin posiadających zawiązane torebki nasienne.

Jeżeli mamy potrzebę przesadzenia rośliny, najlepiej zrobić to wtedy, kiedy jest ona jeszcze młoda. Przesadzanie najlepiej znoszą firletki, które jeszcze nie kwitły.

Dodaj komentarz

Polecane strony

Najnowsze wpisy