Przegląd techniczny kosiarki przed sezonem – Jak i o co zadbać?

kosiarka

Zbliża się okres, na który wielu z was wyczekiwa. W końcu kończą się zimne dni, a nadchodzą te cieplejsze, a wraz z nimi – wiosna. Wielu z was cieszy się nie tylko z powodu napływu ciepła, radości może dodać fakt powrotów do naszej oazy, którą niewątpliwie są nasze ogródki. Jednak przez zimę i jej zimne oblicze w tym roku, czeka nas sporo pracy, aby przywrócić naszemu podwórzu zabrany blask. Nim się obejrzymy, trawa w naszym ogrodzie, jak grzyby po deszczach, zacznie rosnąć i będziemy być przygotowani na tą ewentualność. Dlatego też opiszemy, pokrótce, jak przygotować naszą kosiarkę. Tak aby nie spotkała nas żadna, niemiła niespodzianka.

Co będzie nam potrzebne do przeglądu?

Zanim przystąpimy do przeglądu technicznego, wypadałoby się odpowiednio przygotować. Po zakończeniu, bądź też przed rozpoczęciem sezonu, należy wymienić olej oraz filtry. Dlatego warto jest zakupić takie jeszcze przed rozpoczęciem prac. Dzięki temu przyspieszymy cały proces i będziemy w stanie wykonać przegląd za pierwszym podejściem. Warto mieć też na podorędziu metalową szczotkę, albo sprężone powietrze – przydadzą się nam do czyszczenia kosiarki wewnątrz. Należy to zrobić przed podjęciem jakichkolwiek prac prac konserwacyjnych. Do umycia naszego sprzętu z zewnątrz wystarczy zwykły wąż ogrodowy, bądź myjka ciśnieniowa, ustawiona na niskie ciśnienie. Gdy już jestesmy odpowiednio przygotowani, możemy rozpocząć proces przeglądu.

Przegląd kosiarki

Po wstępnych przygotowaniach do całego procesu, możemy rozpocząć właściwą konserwację. Pierwszym co musimy zrobić jest dokładne oczyszczenie komory silnika, szczotką albo sprężonym powietrzem. Pozostałości zalegające po zeszłym sezonie(resztki trawy) mogą niekorzystnie wpływać na wydajność silnika spalinowego. Dlatego musimy upewnić się, że korpus i silnik są dokładnie oczyszczone. Jeżeli chodzi o oczyszczenie całości naszej kosiarki, to tutaj wystarczy zwykły wąż ogrodowy. Gdy mycie mamy już za sobą, czas przystąpić do wymiany filtra.

Aby to zrobić należy zdjąć pokrywę, która chroni filtr przed czynnikami zewnętrznymi. Gdzie go znajdziecie? Umiejscowienie i demontaż pokrywy zależny jest od posiadanego modelu kosiarki. Najlepiej jest zajrzeć do instrukcji obsługi, a w ostateczności, szukać odpowiedzi w internecie. Filtr wymieniamy co 25 roboczogodzin – sugerują eksperci i producenci. Prawidłowy przepływ powietrza to też sprawna i wydajna kosiarka, dlatego warto go systematycznie wynajmować.

Olej to kolejny z elementów eksploatacyjnych, które musimy wymienić przed rozpoczęciem pracy kosiarki. Tak samo jak filtr, powinniśmy go wymieniać co 25 godzin pracy silnika. Zanim jednak przystąpimy do wymiany oleju, musimy się upewnić, że w baku nie zalega stare paliwo. Jeżeli istnieją pozostałości z poprzedniego sezonu, należy się ich pozbyć. W zależności od rodzaju kosiarki, oleju pozbywamy się przez specjalny korek, albo pompkę, która ją wypompowuje. Mechanizm wylewania różni się od modelu kosiarki, dlatego warto sprawdzić instrukcję obsługi, która jest dołączona do sprzętu przez producenta.

Gdy wykonamy te wszystkie kroki, pozostaje nam tylko sprawdzić stan ostrzy. Im ostrzejsze ostrza tym lepsze koszenie.

Ostrza, oleje i inne części do eksploatacji różnych marek kosiarek znajdziecie na: https://ogrodexmilicz.pl/

Dodaj komentarz

Polecane strony

Najnowsze wpisy