Woliera dla kur. Jak ją zrobić i jakie są jej zalety?

zalety woliery dla kur

Prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego wymaga bardzo dużej ilości pracy, a jednocześnie zapewnienia wszystkim zwierzętom odpowiedniego traktowania i warunków do życia. Posiadając na przykład kury, musimy kontrolować ich stan zdrowia, odpowiednio karmić, doglądać. Jedną z najważniejszych rzeczy jest zapewnienie kurom bezpieczeństwa, na przykład przed drapieżnikami. W tym celu buduje się specjalne obiekty – na przykład woliery –  otoczone siatką. Jak łatwo wykonać taką wolierę?


Trudno wyobrazić sobie prawdziwe gospodarstwo rolne bez posiadania zwierząt. To właśnie one są jednym z najważniejszych elementów gospodarstwach, które znacząco wpływa na jego funkcjonowanie. Wśród najbardziej popularnych gatunków hodowanych w Polsce są oczywiście kury.

Właściciele kurników maksymalnie starają się zapewnić odpowiednie warunki do życia.  Kwestią, obok której nie możemy przejść obojętnie, jest budowa woliery. To właśnie w wolierze kury mogą się swobodnie poruszać i normalnie funkcjonować, nie obawiając się na przykład drapieżników. Woliera oczywiście musi być wykonana z dobrej jakości materiałów, być solidna, jak również dopasowana wielkością do ilości kur.

W jakich materiałów najlepiej wykonać wolierę?

Najbardziej powszechnym i często stosowanym materiałem konstrukcyjnym, który można wykorzystać do budowy woliery jest oczywiście drewno. To właśnie przy jego pomocy możemy wykonać ogrodzenie. Warto do tego wykorzystać kantówki o odpowiedniej średnicy, jak również deski. Dobrym rozwiązaniem jest także odeskowanie dachu i jego pokrycie na przykład gontem.

Istotnym elementem jest także siatka zabezpieczająca. Powinna być ona wykonana z materiałów, które są odporne na przykład na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak również uszkodzenia mechaniczne – w szczególności przecinanie i przegrywanie. Przez siatkę nie powinien dostać się żaden drapieżnik, który może doprowadzić do śmierci kur. Bardzo dużo osób decyduje się na zastosowanie typowej siatki ogrodzeniowej o małym oczku. Warto także siatkę wkopać w ziemię lub zastosować innego rodzaju zabezpieczenie, aby drapieżnik nie miał możliwości wykonania podkopu pod siatką.

Dzięki posiadaniu woliery będziemy mieli pewność, że kury będą mogły swobodnie poruszać się po terenie, który jest dla nich przeznaczony. Nie będą narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne – na przykład silny deszcz lub grad, jak również atak ze strony drapieżników – na przykład lisów, psów czy kun.

 

Dodaj komentarz

Polecane strony

Najnowsze wpisy