Montaż pompy cyrkulacyjnej

Korzystanie z ciepłej wody użytkowej to wygoda użytkowania każdego nowoczesnego domu. Nie trzeba czekać, aż z instalacji spłynie zimna woda i można od razu przystąpić do mycia lub kąpieli. W ten sposób można zaoszczędzić czas i pieniądze związane ze zwiększonym zużyciem wody przed nagrzaniem. Obecność ciepłej wody zapewnia pompa cyrkulacyjna. Aby działała skutecznie, musi być we właściwy sposób zamontowana.

Stały dostęp do ciepłej wody

Stosowanie pompy cyrkulacyjnej umożliwia pobór ciepłej wody w każdym punkcie instalacji bez potrzeby oczekiwania na dopływ do różnych elementów armatury. Montaż należy przewidzieć na przewodzie cyrkulacyjnym, który zazwyczaj znajduje się przed zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu woda będzie mogła być dostarczona niemal do samego zaworu, co podwyższa komfort użytkowania instalacji.

Właściwy sposób montażu pompy

Pompa cyrkulacyjna powinna być montowana zgodnie z kierunkiem przepływu ku górze lub z kierunkiem poziomym. Pozwoli to na łatwiejsze odpowietrzenie pompy i dłuższą pracę bez czynności konserwacyjnych. Pomiędzy pompą i zasobnikiem ciepłej wody użytkowej powinien być instalowany zawór zwrotny, który zapobiega przed powrotnym biegiem wody, na przykład, w czasie postoju.

Na odcinku przed pompą i za nią należy przewidzieć montaż armatury odcinającej. Pozwala to wyeliminować konieczność opróżniania i kolejnego napełniania instalacji podczas czyszczenia lub wymiany wirnika pompy. Elementy armatury powinny być instalowane w taki sposób, aby powstawanie ewentualnych nieszczelności nie wiązało się z naciekami wody na silnik pompy lub skrzynkę zaciskową.

Zabezpieczenie przed uszkodzeniem

Niewielkie pompy cyrkulacyjne są odporne na uszkodzenia w przypadku zablokowania. Nie powoduje to zwykle zniszczenia silnika. W przypadku większych pomp kołnierzowych zabezpieczenie obejmuje także występowanie zbyt wysokich temperatur. Pompa cyrkulacyjna jest wykonana z trwałych materiałów, takich jak żeliwo i stal nierdzewna. Dlatego jest to urządzenie, które przy prawidłowej eksploatacji może pracować bezawaryjnie nawet przez 15-20 lat.

Ograniczenie kosztów eksploatacji

Warto dodać, że pompa cyrkulacyjna zwiększa komfort użytkowania instalacji, jednak jej sposób działania wiąże się ze zwiększonymi kosztami. Ciągłe ogrzewanie wody wymaga większego zużycia gazu lub prądu. Koszty te można ograniczyć poprzez skrócenie czasu działania pompy do około 8 godzin dziennie, w okresach największego poboru wody. Przewody doprowadzające ciepłą wodę oraz rury cyrkulacyjne powinny być wyposażone w wysokiej jakości izolację. Dodatkowo możliwa jest instalacja termostatu, który włączy automatycznie pompę w momencie osiągnięcia ustalonej temperatury wody.

Komfort w domu przez cały rok

Właściwie zamontowana pompa cyrkulacyjna zagwarantuje ciepłą wodę użytkową od razu po odkręceniu kurków w kuchni lub łazience. Jest to szczególnie istotne w okresie jesiennym i zimowym, gdy ciepła kąpiel jest jednym z najprzyjemniejszych momentów w ciągu dnia. Dostosowanie cykli działania pompy do sposobu użytkowania w krótkim czasie doprowadzi do ograniczenia kosztów. W ten sposób wszyscy domownicy będą mieli zapewnione komfortowe warunki eksploatacji domu bez konieczności ponoszenia nadmiernych kosztów, niezależnie od pory roku.

Dodaj komentarz

Polecane strony

Najnowsze wpisy