Sanwitalia rozesłana ozdobą każdego ogrodu

Wywodząca się z Meksyku sanwitalia rozesłana to ozdobna roślina, która może być wykorzystywana w kwietnikach (między innymi w wiszących skrzynkach), a także ogrodach w różnych stylach. Intensywny żółty kolor sanwitalii sprawi, że rozweseli ona każdą działkę. O czym powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na uprawę tej rośliny? Jak o nią dbać, żeby kwitła obficie?

Sanwitalia rozesłana – podstawowe informacje 

Sanwitalia rozesłana (znana także jako polegnatka) to roślina zaliczana do rodziny astrowatych. Jej cechą charakterystyczną są żółte (zdarzają się także pomarańczowe), bardzo ozdobne kwiaty (przypominają on bardzo drobne słoneczniki). Roślina posiada zwisające pędy, które mogą osiągnąć długość nawet do 30 centymetrów. Jej jajowato-lancetowate liście są drobne, koloru ciemno-zielonego, cechuje je gęste osadzenie na owłosionych pędach. Okres kwitnienia sanwitalii rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do października. Wielką zaletą polegnatki jest niemal całkowita odporność na szkodniki i choroby roślin.

Sanwitalia rozesłana – co trzeba wiedzieć o jej uprawie?

Trzeba przyznać, że sanwitalia rozesłana jest rośliną wymagającą, jednak przy odrobinie starań powinni poradzić sobie z nią początkujący ogrodnicy. Ważne jest, żeby zapewnić jej ciepłe i nasłonecznione stanowisko (stały dostęp do promieni słonecznych to warunek obfitego kwitnienia). Roślinę należy osłonić od silnego wiatru, który mógłby ją połamać.

Jeżeli chodzi o wymagania glebowe sanwitalia potrzebuje podłoża przepuszczalnego, charakteryzującego się lekko kwaśnym pH. Gleba powinna być także umiarkowanie żyzna.

Zabiegiem pielęgnacyjnym, bez którego nie można się obyć w przypadku polegnatki jest regularne podlewanie (szczególnie ważne jest ono latem). Roślina ta źle znosi suszę i nie przeżyje długo bez wody. Jednocześnie musimy uważać, żeby nie podlewać jej zbyt obficie. Nadmiar wody również jest szkodliwy i może doprowadzić do gnicia korzeni. Podczas bardzo upalnych dni należy podlać roślinę bardzo rano lub wieczorem. Podlewanie w trakcie największych upałów może skończyć się ugotowaniem korzeni.

Doświadczeni ogrodnicy przekonują, że sanwitalia kwitnie najobficiej, gdy podłoże, w którym rośnie jest nawożone. Do tego celu można użyć nawozu do kwiatów kwitnących.

Sanwitalię rozesłaną można wysiewać do pojemników (najlepiej na przełomie marca i kwietnia). Innym rozwiązaniem jest wysiew do inspektu, a przeniesienie sadzonek do gruntu dopiero w maju. Podczas sadzenia należy zwrócić uwagę, żeby nie przykrywać nasion ziemią. W większości wypadków roślina zakwita po 10 tygodniach od momentu zasiewu.

W polskich warunkach sanwitalia jest rośliną jednoroczną.

Sanwitalia rozesÅ‚ana – co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Sanwitalie dobrze komponują się z takimi roślinami jak kocanki włochate, lobelie, pelargonie rabatowe, werbeny, bakopy, heliotropy, petunie, komarzyce.

Nasiona sanwitalii rozesłanej

Jeżeli zdecydujemy się na posadzenie sanwitalii rozesłanej z nasion, koniecznie zadbajmy o to, żeby były to nasiona najwyższej jakości. Wysokogatunkowe nasiona dają nam gwarancję, że roślina wzejdzie i będzie kwitła obficie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nasiona roślin posiadają określony termin ważności. Sadzenie nasion po jego upływie może nie dać nam efektów na jakie czekamy. Nasiona od sprawdzonych producentów posiadają dokładnie opisane etykiety. Dowiemy się z nich jaki jest docelowy wygląd rośliny, jakie są warunki jej uprawy, kiedy można ją posadzić, jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga.

Dodaj komentarz

Polecane strony

Najnowsze wpisy