Jak układać płytki: Wskazówki i triki dotyczące podłóg w każdym pomieszczeniu

plytki podlogowe

Jeśli chodzi o dekorowanie domu, możliwości jest wiele. Oprócz standardowych mebli i dywanów można wybierać spośród licznych wzorów płytek w szerokiej gamie kolorów, w które można wyposażyć dom. Jeśli szukasz łatwego sposobu na odświeżenie każdego pomieszczenia w swoim domu, płytki są świetnym rozwiązaniem. W końcu wystarczy kupić tylko jeden wzorzysty dywan lub jedną ścianę zamiast kilku różnych elementów. A gdy sam układasz płytki, efekt końcowy będzie o wiele bardziej spersonalizowany niż w przypadku podłóg kompozytowych czy prefabrykowanych ścian. W tym przewodniku omówimy wszystko, począwszy od tego, jak dobrać odpowiednie płytki do danej przestrzeni, a skończywszy na tym, jak je odpowiednio schować, aby nie rzucały się w oczy podczas wizyty firmy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o układaniu płytek w swoim domu!


Jak układać płytki: To łatwiejsze niż myślisz!

Dlaczego więc nie spróbować swoich sił w majsterkowaniu? Dobra wiadomość jest taka, że proces układania płytek w domu nie jest trudny, a właściciele domów zazwyczaj mogą wykonać tę pracę samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że układanie płytek to zadanie specjalistyczne i nie powinno być wykonywane przez amatorów. Montaż płytek to połączenie umiejętności stolarskich, wiedzy z zakresu elektryki i hydrauliki oraz dogłębnej znajomości tematu płytek. Potrzebny będzie dostęp do paneli elektrycznych, przewodów gazowych i wodno-kanalizacyjnych w domu, a także dobra znajomość układu płytek, narzędzi do cięcia i metod instalacji. Do narzędzi niezbędnych do samodzielnego układania płytek należą: piła do płytek, taśma miernicza, taśma miernicza, ołówek, młotek, wiertarka, poziomica, niwelator, śrubokręt, ołówek i para rękawic. W zależności od projektu do zakończenia instalacji może być potrzebna także prasa wiertarska, gwoździarka do płytek, narzędzia do ustawiania płytek, szlifierka oraz odkurzacz do pracy na mokro. To i wiele więcej znajdziesz w renomowanym sklepie BHP.

Potrzebujesz solidnej podstawy do układania płytek

Jeśli nie układasz płytek ceramicznych lub z kamienia naturalnego, przed rozpoczęciem układania płytek musisz położyć podłoże. Podkłady pod płytki to stosunkowo nowy produkt, który zyskuje na popularności, ponieważ właściciele domów starają się uniknąć kłopotów i kosztów związanych z wyrywaniem istniejących podłóg. Podkłady pod płytki to beton przeznaczony specjalnie do układania płytek. Zazwyczaj podkłady są przeznaczone do płytek tkanych bez węzłów (płytki ceramiczne różnią się tym, że nie są instalowane na podłożu). Chociaż wielu właścicieli domów z powodzeniem układa płytki na płytach betonowych oraz na podłogach betonowych lub drewnianych, mogą oni nie być przystosowani do układania płytek na podłożach betonowych.

Zdecyduj o układzie płytek

Płytki należy ułożyć we wzór zgodny z wymiarami pomieszczenia. W większości przypadków trzeba będzie zastosować siatkę kwadratów lub prostokątów, aby zapewnić, że płytki zmieszczą się w granicach pomieszczenia. Choć kuszące jest zastosowanie układu swobodnego, może się to okazać błędem. Układy swobodne są najskuteczniejsze, gdy chcemy zaprojektować pomieszczenie o niepowtarzalnym kształcie. Niemniej jednak układy swobodne doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, w których kształt jest mniej istotny, a płytki można łatwo schować za meblami lub szafkami. Układy swobodne nie są jednak zalecane do pomieszczeń takich jak korytarze czy kuchnie, gdzie płytki będą widoczne, a kształt pomieszczenia będzie istotny.

Podsumowanie

Układanie płytek w domu jest łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku wskazówek, a wszystko będzie dobrze. Pamiętaj tylko, aby przed rozpoczęciem zastanowić się nad kształtem pomieszczenia i stylem, w jakim mają być ułożone płytki.

Dodaj komentarz

Polecane strony

Najnowsze wpisy