Na co zwrócić uwagę wybierając mleko dla cieląt?

Żywienie bez dwóch zdań jest bardzo ważnym aspektem w życiu cielaczków. To ono przecież decyduje, jak się cielęta chowają. Właściwie najważniejsze są pierwsze miesiące życia cielaków. Wówczas ma się do czynienia z intensywnym wzrostem oraz rozwojem narządów, tkanek, czy też przewodu pokarmowego. Mleko dla cieląt musi być odpowiednio dobrane. Jak tego dokonać?

Jak wybrać mleko dla cieląt?

Na pewno mleko dla cieląt nie może być wybierane na przysłowiowe „oko”. Trzeba trzymać się wszelkich najważniejszych kryteriów. Pierwszym z nich jest koncentracja białka, a także samo źródło jego pochodzenia. Wybierając mleko dla cieląt, należy wybierać to o zawartości ogólnego białka na poziomie od 21 do 26 procent. W samym składzie dominować powinno odtłuszczone mleko w proszku, czy też białko serwatki. Są to komponenty zwierzęcego pochodzenia.

Należy unikać produktów, które w składzie mają hydrolizat białka pszenicy, czy też białko soi. Taki skład powoduje zaburzenia funkcji układu pokarmowego. Niezmiernie ważnym składnikiem jest także surowy tłuszcz, a więc po prostu źródło energii. Jego zawartość wynosić powinna około osiemnastu procent. Znaczna większość producentów oferuje oleje roślinne. Przyczyniają się one do obniżenia strawności pokarmowej dawki.

Gdzie kupować mleko dla cieląt?

Skoro hodowcy wiedzą już, na co zwracać uwagę, wybierając mleko dla cieląt, to powinni się także dowiedzieć, gdzie możliwie najlepsze mleko dla cieląt kupować. Jak to wygląda w rzeczywistości? Na pewno hodowcy zamawiają większe ilości pokarmu dla swoich cieląt. Opłacalne są zakupy w hurtowniach. Mogą to być sklepy/hurtownie zarówno internetowe, jak i stacjonarne.

Należy jednak wiedzieć, że najważniejsze jest to, aby były to miejsca sprawdzone. Gdy ma się na oku mleko o wysokiej jakości, to dopiero wtedy można się sugerować jego ceną.

Sprawdzonego produktu, jak i sprawdzonego dostawcy również nie należy zmieniać. Sprawdzonych rozwiązań po prostu się nie zmienia.

Dodaj komentarz

Polecane strony

Najnowsze wpisy