Konserwacja kosiarki – krok po kroku

kosiarka

Kosiarka to jeden z najważniejszych i najbardziej przydatnych sprzętów w naszym ogrodzie. Jeśli chcemy się cieszyć piękną i równą trawą, musimy być pewni czy nasza kosiarka jest gotowa do koszenia. Niejednokrotnie zapominamy o konserwacji kosiarki po zimie, przez co koszenie w sezonie staje się udręką.  Dlatego tak istotnym jest prawidłowe przygotowanie je przed sezonem. Wtedy będziemy w stanie przywrócić blask naszemu ogrodowi i nadać mu magii, świeżo wykoszoną trawą. Jak konserwować i zadbać o kosiarkę na sezon? O tym w dzisiejszym artykule. 

Dlaczego warto konserwować kosiarkę?

Zanim przejdziemy do kroków, w których będziemy konserwować kosiarkę, musimy sprawdzić jej stan techniczny. Z kosiarki korzystamy średnio 30 razy w ciągu roku, przez co może ona ucierpieć, jeśli nie sprawdzamy jej stanu systematycznie. Dlatego warto robić to w miarę często, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Jeżeli jednak nasza kosiarka ulegnie uszkodzeniu, na rynku można znaleźć części do kosiarek, w bardzo przystępnych cenach. Mimo łatwego dostępu do fragmentów zamiennych do naszego sprzętu, warto pamiętać o pracach konserwacyjnych. Dlaczego? Sprawna kosiarka spalinowa zużywa nawet o 30% mniej paliwa i redukuje emisje substancji szkodliwych do nawet 50%! Zresztą regularne sprawdzanie stanu technicznego poprawia żywotność sprzętu. Nie przedłużając, przejdźmy teraz do kroków, które należy podjąć, aby dobrze konserwować kosiarkę.

Regularne czyszczenie kosiarki

Jest to podstawowa i pierwsza czynność, którą należy wykonać. Najlepszym sposobem na wyczyszczenie kosiarki z zabrudzeń i pozostałości po koszeniu, jest używanie sprężonego powietrza. Jednak jeśli nie posiadamy sprężarki, możemy użyć do tego celu szczotki.  Warto pamiętać, aby nie używać myjek ciśnieniowych, które mogą uszkodzić miejsca, takie jak wlew paliwa czy oleju.

Kontrola filtra powietrza w kosiarce

Kolejnym krokiem i częścią, którą należy kontrolować jest filtr powietrza. Dzięki sprawnemu działaniu filtra zapewni płynną pracę, łatwość uruchomienia i przede wszystkim – wykorzystanie pełnej mocy silnika. Do czyszczenia filtra nigdy nie można używać sprężonego powietrza czy rozpuszczalnika. Aby prawidłowo pracował – należy go czyścić regularnie.

Zadbaj o akumulator w kosiarce

Należy pamiętać, aby nigdy nie pozostawiać i przechowywać akumulatora w stanie rozładowanym. Spowoduje to skrócenie trwałości tego urządzenia. Po każdym użyciu powinien być ładowany, a ładowanie powinno trwać maksymalnie 24h.

Sprawdź świecę zapłonową

Prawidłowa praca świecy pozwala silnikowi spalinowemu właściwie pracować. Dlatego bardzo istotnym jest jej sprawdzenie. Do odpowiedniego sprawdzenia działania świeci potrzebny nam będzie szczelinomierz.

Wymień olej w kosiarce

Ostatnią i równie kluczową czynnością w konserwacji kosiarki, jest wymiana oleju. Pamiętajmy, aby wypalić paliwo pozostałe w baku zanim przejdziemy do wymiany oleju.

Jeśli poszukujesz części do kosiarek, najlepszych marek, zapraszamy na https://ogrodexmilicz.pl

Dodaj komentarz

Polecane strony

Najnowsze wpisy