2018 rokiem przełomowym dla polskich hodowców?

polscy hodowcy

Dobre wyniki, a co się z tym łączy ceny w 2017 zachęcają do zwiększania hodowli. Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w porównaniu z rokiem 2016 r. pogłowie bydła wzrosło o ok. 4 proc. W produkcji bydła mięsnego wciąż przoduje Mazowsze z ponad 18 proc. udziałem w krajowym pogłowiu tego mięsa. Tuż za uplasowało się województwo podlaskie (16 proc.) i woj. wielkopolskie (16,4 proc.). Podkreśla się, że szansą na jeszcze większe zyski z produkcji, szczególnie dla właścicieli mniejszych gospodarstw jest przyłączenie się do grup producentów. 

– Warto wykorzystać dobrÄ… sytuacjÄ™ na rynku, która sprzyja rozwojowi już funkcjonujÄ…cych gospodarstw oraz umożliwia powstawanie nowych. Od poÅ‚owy 2017 r. ceny bydÅ‚a wewnÄ…trz UE regularnie rosnÄ…. We wrzeÅ›niu odnotowano wzrost rzÄ™du 5 proc. I choć u nas nie byÅ‚ on aż tak duży to można przewidywać, że rosnÄ…cy popyt na polskÄ… woÅ‚owinÄ™, zarówno na terenie UE jak i krajów trzecich tÄ™ sytuacjÄ™ zmieni – komentuje PaweÅ‚ Kasprowicz, kierownik dziaÅ‚u bydÅ‚a De Heus.

Krowy są coraz bardziej wydajne. Eksperci przewidują, że w latach 2018-2030 wydajność krów zwiększy się o ok. 18 proc.  – Dziś koniunktura dla producentów mleka jest bardzo dobra: wysokie ceny skupu, ciągłe zapotrzebowanie na surowiec, relatywnie niedrogie koszty żywienia na litr mleka. Na efektywną produkcję mleka składa się wiele czynników. Sekret tkwi we właściwym zarządzaniu stadem, w tym trosce o dobrostan zwierząt, zbilansowane żywienie i skrupulatnej analizie wszelkich czynników produkcji. Ważnym elementem, o którym często zapominamy jest właściwa dbałość o młodzież hodowlaną. To od nich, a więc od naszej dbałości o nie, w dużej mierze zależy przyszłość i długowieczność stada – komentuje Paweł Kasprowicz, kierownik działu bydła De Heus.

Wieprzowina z coraz lepszymi wynikami

– Na rynku miÄ™sa w Polsce w 2017 r. najwiÄ™ksze Å›rednioroczne wzrosty cen odnotowano w przypadku trzody chlewnej. Jak wynika z danych MRiRW w 2017 r. przeciÄ™tna cena skupu trzody chlewnej wyniosÅ‚a 5,20 zÅ‚/kg i byÅ‚a o 8,9 proc. wyższa w porównaniu z 2016 r.  – komentuje Magdalena Kowalewska, analityk rynków rolnych Banku BGÅ» BNP Paribas S.A.

– Pomimo kiepskiej sytuacji w ostatnich miesiÄ…cach rok 2017 byÅ‚ dość dobry dla producentów trzody. Mimo ASF, hodowcy nie mogli narzekać na ceny.  Należy jednak przyznać, że miniony rok potwierdziÅ‚ pilnÄ… potrzebÄ™ zmian. Konieczne sÄ… zmiany strukturalne i wprowadzenie innowacji dla tego sektora. Szczególnie, że wciąż borykamy siÄ™ z bardzo wysokim napÅ‚ywem warchlaków zza granicy, na poziomie 5-6 mln sztuk – dodaje Piotr LipiÅ„ski, kierownik dziaÅ‚u trzody chlewnej De Heus.

– Sytuacja na polskim rynku wieprzowiny w dużym stopniu uzależniona jest od tego, co dzieje siÄ™ na rynku unijnym i Å›wiatowym. W okresie pierwszych dziewiÄ™ciu miesiÄ™cy wolumen unijnego eksportu produktów wieprzowych do Chin zmniejszyÅ‚ siÄ™ aż o 30% do 1004 tys. t. GłównÄ… przyczynÄ… tego spadku jest odbudowa pogÅ‚owia trzody chlewnej w Chinach i gÅ‚Ä™bokie reformy chiÅ„skiego sektora miÄ™snego. W zwiÄ…zku z tym w najbliższych miesiÄ…cach nie należy oczekiwać istotnego zwiÄ™kszenia zakupów ze strony chiÅ„skich kontrahentów – komentuje Magdalena Kowalewska, analityk rynków rolnych Banku BGÅ» BNP Paribas S.A.

Jednym z przykładów innowacyjnych rozwiązań, które znacząco wpłynęły na rynek w 2017 r. były systemy automatycznego dokarmiania prosiąt, tzw. cupsy, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem hodowców. Rozwiązanie nie wymaga dużych nakładów pracy i czasu, a jednocześnie jest gwarancją dokładności dawki żywieniowej oraz umożliwia automatyczne i właściwe karmienie zwierząt także nocą. System ten sprzyja wyrównaniu prosiąt i zmniejszeniu ich śmiertelności.

– Uważamy, że w 2018 r. dla producentów trzody chlewnej może być trudniejszy niż poprzednim rok, ze wzglÄ™du na wzrost konkurencji na rynku Å›wiatowym, co może powodować presjÄ™ w kierunku spadku cen. Dodatkowo coraz wiÄ™kszym problemem jest ASF, który rozprzestrzenia siÄ™ nie tylko na terenie wschodnich województw Polski, ale również na Mazowszu. Nie można również wykluczyć, że choroba ta przeniesie siÄ™ w inne rejony naszego kraju – podsumowuje Kowalewska.

Dodaj komentarz

Polecane strony

Najnowsze wpisy