Kosiarka na mały trawnik – elektryczna czy akumulatorowa?

wybor kosiarki

Zamiast kosiarki zasilanej paliwem można wybrać tę zasilaną prądem. I tutaj pojawia się dylemat czy zdecydować się na sprzęt tradycyjny zasilany z sieci czy też wybrać ten wyposażony w baterię litowo-jonową. Poznajmy zatem cechy charakterystyczne, wady i zalety obydwu rozwiązań, aby dobrać najlepsze urządzenie, dopasowane do rodzaju, wielkości trawnika i ukształtowania terenu.

Tradycyjna kosiarka elektryczna – niezawodna czy jednak zawodna?

Osoby decydujące się na kosiarkę elektryczną zamiast akumulatorowej do niedawna brały pod uwagę przede wszystkim fakt, że taka kosiarka nie emituje spalin, jest cichsza w eksploatacji i przede wszystkim łatwiej się ją obsługuje. Oczywiście tu pojawia się pytanie czy wybrać model z napędem czy bez napędu? W drugim przypadku kosiarka jest poruszana siłą naszych mięśni, a model z napędem wymaga jedynie obsługi pałąka w celu sterowania kosiarką. Problemem w przypadku tradycyjnych kosiarek z kablem jest właśnie ów kabel. Bowiem bywa, że jest zbyt krótki, właściwie rzadko można kosić trawnik bez użycia przedłużaczy, a to powoduje dodatkowe trudności, bowiem trzeba bardzo uważać, by na niego nie najechać. Jak wiadomo taki wypadek może zakończyć się tragicznie. Z tego względu niektóre osoby zrzucając aspekt ekologiczny na dalszy plan, decydowały się na kosiarki spalinowe. Teraz jednak jest dla nich alternatywa, a mianowicie kosiarki akumulatorowe, czyli modele elektryczne nie wymagające zasilania z sieci elektrycznej.

Poznaj podstawowe cechy kosiarek akumulatorowych

Jak sama nazwa wskazuje kosiarki akumulatorowe zasilane są baterią litowo-jonową. Jeszcze nie tak dawno temu wiele osób od razu rezygnowała z rozważania zakupu takiego modelu, a to ze względu na niezbyt pojemne akumulatory, wystarczające na koszenie jedynie niewielkich trawników. Teraz jednak kosiarki akumulatorowe mają coraz lepsze parametry, co oznacza, że można przy ich użyciu skosić większy areał zieleni. Nie są wyposażone w kabel, więc nie trzeba obawiać się o najechanie na przedłużacz podczas pracy. Ponieważ takie urządzenia z reguły na jednym ładowaniu mogą pracować mniej niż godzinę, warto w zanadrzu mieć zapasowy naładowany akumulator i by po wyładowaniu jednego móc pracować na drugim. Tego problemu na pewno nie ma w przypadku kosiarki zasilanej z sieci, gdzie mamy stały dostęp do prądu bez ograniczeń. Warto podkreślić, że nowoczesne modele kosiarek elektrycznych akumulatorowych posiadają wskaźnik naładowania baterii, zatem wiadomo, kiedy potrzebna jest wymiana czy podładowanie akumulatora. Znajdziesz modele wyposażone w wiele funkcjonalnych rozwiązań, np. składaną rączkę czy kosz 2w1, co daje możliwość gromadzenia skoszonej trawy lub mulczowania i wysypywania naturalnego nawozu na trawnik. Oczywiście takie rozwiązania znajdzie się również w przypadku kosiarek zasilanych z sieci.

Jaka kosiarka elektryczna będzie niezawodna na mały trawnik o zróżnicowanym terenie?

Nie zawsze mały trawnik ma jednocześnie jednolitą i płaską powierzchnię. W przypadku domu postawionego na górce, gdzie istnieje konieczność koszenia skarp, trzeba wybrać urządzenie lekkie, a jednocześnie niezawodne. Podobnie jest w przypadku, gdy na działce znajdują się niewielkie wzniesienia. W takim przypadku najlepszym wyborem będzie akumulatorowa kosiarka elektryczna. Niezawodna obsługa, antypoślizgowa rączka, a także dodatkowy napęd to cechy, które będą niezbędne w takim przypadku. Dzięki temu koszenie inie będzie wymagało większego wysiłku. Oczywiście taka kosiarka nie sprawdzi się na bardzo duże areały ze względu na ograniczenia akumulatora, ale na małe i średnie trawniki o zróżnicowanym terenie jak najbardziej.

Kiedy warto wybrać kosiarki elektryczne zasilane z sieci?

Gdy trawnik jest mały, a do tego powierzchnia jest równa jak stół nie trzeba się zastanawiać, bo kosiarki elektryczne zasilane z sieci będą w tym przypadku wystarczająco dobre. Na pewno zaletą będzie fakt, że nawet przy małym trawniku pracę będzie można sobie podzielić na etapy, bo nie będzie ograniczała wyczerpująca się bateria, jak w przypadku modeli akumulatorowych, gdzie zdecydowanie lepiej koszenie wykonać szybko i sprawnie, zwłaszcza jeśli nie ma się dodatkowego akumulatora. Warto wybrać model z dostępną opcją regulacji wysokości koszenia, bowiem trawnik nie może być przystrzyżony zbyt krótko, aby mógł prawidłowo się rozwijać i zachwycać zieloną nasyconą barwą.

Wybór kosiarki elektrycznej nie jest oczywisty. Będą zwolennicy modeli zasilanych z sieci, jak i tacy, którzy stwierdzą, że akumulatorowa będzie dla nich wygodniejsza. Warto dobrać kosiarkę na podstawie ukształtowania terenu, a także tego ile czasu zajmuje nam skoszenie całego terenu wokół domu. Istotne znaczenie ma też dodatkowe wyposażenie kosiarki w funkcję napowietrzania gleby. Dzięki temu lepiej mogą wnikać nawozy, a także woda.

Dodaj komentarz

Polecane strony

Najnowsze wpisy