Goździk chiński – azjatycka roślina ozdobna w polskim ogrodzie

uprawy

Goździk chiński ma swoje korzenie w krajach azjatyckich. W naturalnych warunkach rośnie w Chinach, Indiach, Nepalu, Korei, a także wschodniej Rosji. W Polsce jest on popularną rośliną ozdobną. Jak wygląda uprawa goździka chińskiego w polskim ogrodzie? Jakie wymagania ma ta roślina?

Goździk chiński – charakterystyka

Goździk chiński w polskich warunkach jest rośliną jednoroczną (choć można uprawiać go również jako roślinę wieloletnią), która zalicza się do rodziny goździkowatych. Ogrodnicy sadzą go na rabatach lub jako roślinę doniczkową. Goździki są popularnymi kwiatami ciętymi. Roślina posiada szarozielone, pokryte woskiem pędy. Jego pędy są gładkie, wzniesione lub płożące się. Goździk w sprzyjających warunkach osiąga do 45 centymetrów wysokości. Liście goździków są całobrzegie i ostro zakończone. Owoc to torebka zawierająca liczne, bardzo drobne nasiona. Duże kwiaty są pojedyncze lub pełne. Mogą przybierać różne kolory – różowy, biały, szkarłatny, czerwony. Spotkamy też goździki o kwiatach wielobarwnych. Okres kwitnienia rozpoczyna się w lipcu, kończy się natomiast w październiku.

Goździk chiński – co należy wiedzieć o jego uprawie?

Goździk chiński nie jest szczególnie wymagający w uprawie, dlatego poradzą sobie z nim nawet początkujący ogrodnicy. Warto jest rozważyć posadzenie go w miejscach o gorszej jakości glebie (nie potrzebuje on wysokiej jakości podłoża). Ważne jest jedynie, żeby podłoże było przepuszczalne.

Jeżeli sadzimy goździki na słabej jakościowo glebie lub w pojemnikach (jest on rośliną, która świetnie sprawdzi się na balkonach i tarasach), możemy pomyśleć o dodatkowym nawożeniu (możemy użyć wieloskładnikowych nawozów do roślin kwitnących), choć nie jest ono niezbędne.

Jako, że goździki chińskie wywodzą się z krajów o cieplejszym klimacie, warto jest zapewnić im stanowisko ciepłe i słoneczne.

Goździki dość dobrze radzą sobie na podłożu suchym. Regularne podlewanie tych roślin zalecane jest jedynie w trakcie dłuższej suszy.

Goździki wysiewa się z nasion. Możemy zacząć już w lutym wysiewając nasiona do pojemników. Przesadzanie do gruntu powinno odbyć się najwcześniej w drugiej połowie maja (ze względu na ryzyko przymrozków). Goździki chińskie mają tendencję do rozrastania się, dlatego istotne jest, żeby zachować co najmniej 20 centymetrów odstępu pomiędzy poszczególnymi sadzonkami.

Jeżeli w naszym ogrodzie rosną już goździki chińskie, możemy rozmnażać je poprzez podział starszych okazów.

Goździk chiński – szkodniki i choroby

Choć goździk chiński zaliczany jest do roślin łatwych w uprawie, musimy liczyć się z tym, że zostanie zaatakowany przez choroby roślin lub/i szkodniki. Zagrożeniem dla naszych goździków może być szara pleśń (jest to choroba charakteryzująca się występowaniem szarego nalotu na kwiatach i liściach), mączniak prawdziwy (w wyniku zakażenia tą chorobą roślina zostaje pokryta plamami wypełnionymi białą grzybnią).

Goździki chińskie mogą przyciągnąć mszyce, które żerują najczęściej pod liśćmi i kwiatami.

Goździk chiński – popularne odmiany

Warto zdawać sobie sprawę, że goździk chiński występuje w kilku odmianach. Warto zwrócić uwagę na odmianę Hedwiga Baby Doll, która wydaje postrzępione różowe, białe i czerwone kwiaty.

Odmiana Chianti wyróżnia się pełnymi kwiatami w intensywnym purpurowym kolorze z jasnymi obwódkami.

Cechą charakterystyczną odmiany Dancing Geisha są pachnące kwiaty z długimi, postrzępionymi płatkami. Kwiaty tej odmiany mogą przybierać barwę różową, fioletową, białą, a także czerwoną.

Dodaj komentarz

Polecane strony

Najnowsze wpisy