Dobre farbowanie włosów przynosi jak najlepsze efekty nie tylko dla samego koloru, ale również zdrowia i kondycji włosia. Zwracając na to uwagę, można spodziewać się jak najtrwalszych rezultatów. Co należy wiedzieć o samym farbowaniu? Sprawdzamy.
Farby do włosów bez amoniaku — czym różnią się od tradycyjnych?
Farby do włosów bez amoniaku są produktami, które cieszą się ogromną popularnością szczególnie w dzisiejszych czasach. Amoniak, niegdyś uważany za niezbędny w procesie farbowania, odchodzi w zapomnienie na rzecz skuteczniejszych i przede wszystkim bezpieczniejszych rozwiązań.
Amoniak dla niektórych może być substancją, która zupełnie nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Dla innych jednak jest silnym alergenem, który działa kontaktowo na skórę. Powoduje na przykład pokrzywkę oraz przesuszanie się skóry głowy, co może doprowadzać do łysienia i łupieżu.
Farba do włosów brąz, która nie ma w składzie amoniaku, działa tak samo, a nawet często skuteczniej. Zawdzięcza to głównie naturalnymi wyciągami pochodzenia roślinnego, które pobudzają łuski włosów do powolnego otwierania się. Zazwyczaj produkty te mają w swoim składzie hennę, czyli roślinny pigment, który wyróżnia się silnym nadawaniem koloru.
Farby do włosów bez amoniaku — dla kogo są?
Takie farby mogą być stosowane na przykład przez osoby, którym przeszkadza zapach drażliwego amoniaku. Jest to niestety częsta przyczyna niechęci do zmiany koloru włosów u kobiet ze względu na konieczność aplikacji farby nawet przez długi czas. W tym czasie opary mogą powodować bóle głowy oraz zawroty.
Alternatywa tradycyjnych farb to również ciekawy sposób na to, aby zafarbować włosy u osób, które cierpią z powodu skłonności do rozdwajania się końcówek. W przypadku farb nieposiadających amoniaku można uzyskać jak najlepsze efekty nawet podczas regularnego farbowania. Włosy zawsze zachowują swoją dobrą kondycję oraz blask.
Brak amoniaku sprzyja również tym, którzy borykają się z łupieżem. Wodorek azotu daje silny efekt wysuszenia naskórka, co potęguje problem łuszczenia się skóry nawet kilkanaście dni po farbowaniu. Warto uniknąć takich problemów stosując środki bez tej substancji.
Farby bez dodatku amoniaku z pewnością są skuteczne. Warto się na nie zdecydować szczególnie wtedy, gdy pojawiła się kiedykolwiek reakcja alergiczna podczas farbowania. Dodatkowo będzie to również dobra alternatywa dla osób wrażliwych na zapach amoniaku.